Henrik startede med at byde velkommen til alle, og var glad for at se så mange fremmødte - herefter gav han ordet til Richard.
Richard startede med at præsentere sig selv og henviste i øvrigt til vores hjemmeside - hvor BogU konsulenten har fået sit eget link.
Efter en god præsentation, spurgte Richard ind til trænernes forventningerne.
- Flere oplevede udfordringer mht. at skaffe dommer / kampleder. Hvad er klubbens holdning- Richard har noteret emnet, og vil tage dialogen med bestyrelsen - men det var ikke et emner som ville blive berørt på dagen.
- Øvelser. Trænerne efterspørger altid nye øvelser. Selvfølgelig vil der blive vist øvelser på banen, men Richard var mere interesseret i at vise hvordan en øvelse skal gennemføres - med faglighed, indlevelse og engagement, noget som flytter og fastholder spillerne.
- Hvordan træner vi teknisk. Richard lovede at tage fokus på teknisk træning i det efterfølgende trænings pas. (Der var fokus på driblinger og vristsparket)
Richard gennemførte et fantastisk træningspas med vores dygtige U13 piger, og undervejs i træningen var der dialog med de fremmødte trænere.
Efter en fælles opvarmning, zoomede Richard ind på en enkelt station i træningen - fokus var på vristsparket. Richard forsøgte at flytte spillerne fra A til B. Spilleren skulle blive bedre til at sparke et simpelt vristspark, og det skulle samtidigt være ekstremt tydeligt for spilleren - så denne både kan arbejde videre med øvelsen og samtidigt opleve fremgang og succes.
Der var bred enighed i trænergruppen om at det lykkedes til fulde.
Mia, Mathilde og Victoria fik virkelig noget med hjem i bagagen den aften, og alle de andre piger var også super tilfredse - enkelte mente at det var den bedste træning de nogensinde havde fået, mens andre ville vide om Richard også skulle træne dem næste gang, og om de skulle forsætte med vristsparket. En god indikation på træningens store succes.
Det var generelt en fantastisk god oplevelse på en rigtig kold aften på Bagsværd Stadion.
Der blev afsluttet i konference rummet, hvor dagens træning blev evalueret.
Alle havde tydeligt oplevet spillernes fodboldfaglige fremgang samt deres glæde ved spillet. Det gav anledning til eftertanke.
Der var desuden dialog om hvad og hvor meget det kræver for at opnå det resultat vi lige havde oplevet. Det kræver stationstræning, som er ressourcekrævende, det kræver materialer og plads samt, ikke mindst, forberedelse.
Richard benyttede lejligheden til at præsentere "klubbens røde tråd", som er identisk med DBUs Aldersrelateret træning 1- specielt side 11 og side 30 var i fokus.
Den røde bog ligger til fri download på DBUs hjemmeside
Der var en rigtig god erfaringsudveksling, hvor de forskellige meninger og holdninger kom til udtryk.
Richard afsluttede med en reklame for BogU konsulenten.
BogU konsulenten er en ekstra ressource som alle i BBK kan trække på, alt efter behov og ønske. Supervision, deltagelse ved forældremøder eller træner/leder møder, overvære træning eller kamp, hjælpe ved tilrettelæggelse og gennemførelse af træning eller what ever?
Richard kan træffes på
mobil: 2424 8112
e-mail: rili@dbu.dk
Richard er tilknyttet klubben i de næste 2 år, hvor vi kan få glæde af hans erfaring og viden ? så det er bare med at kontakte ham... hellere før end senere.
Husk, Richard afholder endnu en træning: tirsdag den 7. februar kl. 17.00 ? 19.00
God sæson og Vel mødt
Bestyrelsen
Tilstede :
Drenge : U15 (senior) Morten, U12 Torben, Anders, Michael, U10 Ung trænerne Nora og Lars, U9 Larry, Martin (senior), U8 Jan, U7 Jesper.
Piger : U15 Ann, Carsten, Tina, U13 Jesper samt følgende ung trænere U11 Anna, U9 Simone, Camilla og Julie.
Desuden Henrik og Richard